ROZDĚLENÍ POZEMKU LZE VYŘÍDIT ZA 9 – 12 TÝDNŮ

10. 5. 2017

Máte v plánu rozdělit pozemek a obdarovat tak své děti, nebo jej po částech rozprodat? Připravili jsme návod, který vás provede potřebnými kroky. Celý proces lze vyřídit za 9 – 12 týdnů za předpokladu, že se neobjeví zásadní komplikace.

 

Dělení pozemku jako investice

V rámci našich realitních a investičních činností často jednáme s úřady s cílem rozdělit či scelit pozemky. S úspěchem využíváme zajímavou investiční strategii spočívající v koupi stavebního pozemku o větší rozloze s následným rozdělením na menší části a odprodejem se ziskem. I zde totiž platí, že čím menší bytová jednotka je, tím více Kč za m² podlahové plochy utržíte.

Pro demonstraci: v projektu http://www.uzlatehoberanka.cz/ se m² bytu 1+KK o velikosti 23 m² prodával za 99 000 Kč, ale u bytu 2+KK o velikosti 49 m² ve stejném podlaží jsme byli schopni utržit „pouze“ 80 000 Kč. A to je jeden z důvodů, proč se staví, nebo přestavují původní byty 4+KK na menší a menší byty o dispozici 1+KK.

Podobně je to i u stavebních pozemků. I tady dokážete rozdělením na menší atraktivní parcely dosáhnout zajímavého finančního zhodnocení v krátkém časovém horizontu. Celý proces rozdělení je v kostce jednoduchý. Základem je vypracování geometrického plánu, který se předá stavebnímu úřadu společně se žádostí. Vlastní scelení či dělení pozemků následně provede katastrální úřad.

 

Jaké komplikace mohou nastat?

Stavební úřad může vydat v otázce dělení pozemků územní rozhodnutí, územní souhlas nebo souhlas s dělením nebo scelováním pozemku. Právě poslední zmiňovaná možnost je komplikací v případě, že účelem rozdělení pozemku není převod vlastnických práv oddělené části. Tuto situaci rozebereme podrobněji.

Vydání souhlasu s dělením nebo scelováním pozemku nastává tehdy, když není důvodné stanovit podmínky pro dělení nebo scelování pozemků. Podle vyjádření Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ke stažení zde) lze takový postup očekávat ve chvíli, kdy navržené dělení není v přesném souladu s hranicemi na územním plánu. Úřad ale zároveň dodává, že pokud by došlo i k převodu vlastnického práva k části pozemku, tak souhlas již stačí. Rozdělení pozemku bez převodu vlastnických práv je v tomto případě možné pouze se změnou regulačního, resp. územního plánu, což je značně časově náročná operace, které podléhá schválení zastupitelstvem obce.

Pokud se tyto či jiné komplikace při dělení pozemku vyskytnou, rádi vám poradíme s jejich řešením.

 

Rozdělení pozemků – postup

V následující části článku představíme postup pro rozdělení pozemku s prodejem oddělené části.

 

1. Zpracování geometrického plánu

Úvodní geometrický plán lze vytvořit formou výřezu katastrální mapy s navrhovaným dělením pozemku a vyznačenými přístupy z veřejného prostranství na všechny oddělované části. Vyznačení navrhované změny se zakresluje do mapy červenou čarou, oddělované části se označují obvykle velkými písmeny abecedy, také je vhodné oddělované části přibližně okótovat. Nemá smysl vytvářet finální geometrický plán hned v tomto úvodním kroku, neboť vůči němu mohou obce či jiné dotčené strany vznést námitky a k dělení pozemku nakonec ani nemusí dojít.

Čas: asi 1 týden

 

2. Žádost stavebnímu úřadu

Žádost o vydání rozhodnutí o dělení pozemků (ke stažení zde) dodejte společně s návrhem geometrického plánu z předchozího bodu příslušnému stavebnímu úřadu. Úřad má na vyjádření 30 dní, reálně postupuje zpravidla rychleji.

Čas: 2 až 4 týdny

 

3. Zpracování plánu geodety

Máte-li v ruce souhlas stavebního úřadu, můžete nechat vytvořit finální geometrický plán a nechat jej schválit Katastrálním úřadem. Číslo plánu se bude následně používat v kupní smlouvě.

Čas: asi 1 týden

 

4. Sepsání kupní smlouvy

Pozemky v kupní smlouvě označte vždy co nejpodrobněji pomocí geometrického plánu. Nezapomeňte uvést číslo plánu, datum, číslo nového pozemku, výměru, druh pozemku či další informace, které parcelu jednoznačně identifikují.

Čas: asi 1 týden

 

5. Podání Návrhu na vklad do katastru nemovitostí

Součástí návrhu musí být:

  • příslušný formulář (nutno vyplnit ručně, protože v aplikaci nejsou nově vzniklé pozemky ještě uvedeny),
  • 1× kupní smlouva s úředně ověřenými podpisy,
  • geometrický plán,
  • listina prokazující, že jste vlastníkem pozemku,
  • souhlas stavebního úřadu,
  • plná moc v případě, kdy návrh nepodává sám vlastník pozemku.

Termín pro provedení vkladu do Katastru nemovitostí je 30 dní, z čehož prvních 20 dní běží ochranná lhůta, během které nesmí být vklad proveden. Následně je standardně pozemek převeden během 1 týdne.

Čas: 4 až 5 týdny

 

Celkový potřebný čas pro rozdělení pozemku je tedy 9 až 12 týdnů.

 

Pokud máte zájem dozvědět se o dané problematice více podrobností nebo chcete poradit nejlepší postup, můžete nám zanechat kontakt níže a my se vám ozveme. Taktéž o vás rádi uslyšíme, pokud vás zajímají možnosti investic do nemovitostí.

Chcete se na něco zeptat?

MÁTE ZÁJEM INVESTOVAT?

Vyplňte následující údaje a my vás budeme do 24 hodin kontaktovat

Vyplňte prosím všechna pole níže!

MÁM ZÁJEM O     DLUHOPISŮ

Aktuality

13. 11.

Do čeho investovat v roce 2018? Přijďte se inspirovat na pražské Investiční fórum, které pořádá investicniweb.cz Jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a realitní trhy v roce 2018 a co čeká nejen v …

1. 11.

Finální video Proskleného domu od Boq architekti je na světě! Jedná se o jeden z našich investičních projektů u Jihlavy, který máme z 50% zarezervovaný. Více na: https://www.prosklenydum.cz

20. 10.

Teambuilding v /pro nás/ nejkrásnější stavbě v ČR ve Vila Tugendhat #2minvest

19. 10.

Krátký sestřih z dnešního natáčení u Boq architekti o tom jak vznikal https://www.prosklenyDum.cz Máte se na co těšit... Video zveřejníme v průběhu příštího týdne.

26. 9.

Každý podnikatel by se měl neustále vzdělávat ve svém oboru, pracovat na sobě, inspirovat se, mít nápady, podrobovat je konstruktivní kritice a ty nejlepší z nich se pokusit realizovat. Je škoda, že …

18. 9.

Před okamžikem jsme obdrželi od Boq architekti vizualizace interiéru rodinných domů, které začneme ještě letos stavět v obci Hybrálec u Jihlavy. Na první z domů již máme podepsanou rezervační smlouvu …

14. 9.

Hovorčovice se blíží do zdárného konce 🙂 líbí?

5. 9.

Včera jsme od nájemníků přebrali náš být 2+kk ve Spojovací ulici, který jsme v červnu koupili. Byt byl obsazen nájemníky romské národnosti s nájemní smlouvou na dobu určitou, s prolongací vždy po třec…

3. 9.

Hovorčovice prosinec 2016 vs. srpen 2017. Do konce září je hotovo. #2minvest

1. 9.

Množství vašich dotazů nás inspirovalo k tomu, udělat pod každým článkem na stránce https://www.2minvest.cz/blog/ veřejnou diskuzi. Minulé dotazy včetně odpovědí, zejména od kolegu Dana Vrábela jsme d…

4. 8.

Budeme mít krásný sklep :-) Celkem tři místnosti. Jedna technická pro pračku, sušičku, shoz na prádlo z vrchní koupelny, bojler a centrální vysavač. Ve druhé je příprava pro saunu, nebo vířivku. No a …

29. 6.

Dnes jsme odeslali našim investorům e-mail, ve kterém jsme poděkovali za dosavadní spolupráci a zrekapitulovali naše dílčí výsledky v tomto roce. Aktuálně máme upsáno 63 dluhopisů v hodnotě 100 000 …